Az FIA elmagyagyarázta, hogy Charles Leclerc miért úszta meg pénzbírsággal, mert egy hivatalos sajtótájékoztatón káromkodott, Max Verstappen pedig miért nem.
Az FIA részletezte, miért szabott ki Charles Leclerc enyhébb büntetést, mint Max Verstappenre. A monacói pilóta a nagydíj hétvégéjén tartott hivatalos sajtótájékoztatón káromkodott. Mindkét pilóta ugyanazt a csúnyaszót használta. Verstappen a Szinagpúr Nagydíj előtti sajtónapon káromkodott.
A Holland pilótát közérdekű munkára ítélték. Verstappen ez után alig akart nyilatkozni. Szűk szavakkal válaszolt. A sajtó szobán kívül volt csak hajlandó nyilatkozni. Eközben Leclerc káromkodott, miután a harmadik helyen végzett a Mexikóvárosi Nagydíjon, több mint egy hónappal az első incidens után. Az esetek közötti látszólagos hasonlóságok ellenére azonban a Ferrari pilótájára csak pénzbírság szabtak ki. Az FIA így magyarázta a történteket:
„A felügyelők jelentést kaptak az FIA médiaküldöttétől, és meghallgatták a 16-os autó pilótáját (Charles Leclerc), a csapat képviselőjét, és átnézték az írásos jegyzőkönyvet. Az FIA politikája annak biztosítása, hogy nyilvános fórumain, például sajtótájékoztatókon használt nyelvezet megfeleljen az általánosan elfogadott szabványoknak minden közönség és közvetítés esetében. Ez különösen igaz a világbajnokság résztvevőinek kijelentéseire, amelyek így példaképek a sportban és azon kívül egyaránt. Ez világosan szerepel az FIA szabályzatában, és megerősítették az FIA Forma-1-es világbajnokságon a felügyelők elé terjesztett korábbi ügyek is. A felügyelők áttekintették a verseny utáni pilóták sajtótájékoztatóját Mexikóban, és megállapították, hogy Charles Leclerc, a 16-os autó sofőrje nyelvezettel válaszolt egy kissé vezető kérdésre, amelyben azt kérdezték tőle, hogy „mit mondtál magadnak” az a jelentős pillanat a verseny vége felé, amikor Leclerc az utolsó kanyar kijáratánál küzdött, hogy irányítsa az autót. Válaszul Leclerc durva nyelvezetet használt, hogy pontosan visszaemlékezzen arra, amit akkor gondolt magában. Leclerc azonnal rájött a hibájára, és bocsánatot kért. Az ilyen nyelv nem tekinthető alkalmasnak a sugárzásra. Ez a Nemzetközi Sportkódex 20. cikkében meghatározott „helytelen magatartás”, és a 12.2.1.k. cikk megsértése. A felügyelők megjegyezték, hogy a nyelvezet nem szólt senkinek vagy csoportnak, és Leclerc azonnal bocsánatot kért. A meghallgatáson Leclerc sajnálatát fejezte ki pillanatnyi ítélőképességének hiánya miatt és megosztotta azzal, hogy felelősségét példaképként értelmezi a sport iránt.
A felügyelők az enyhítő tényezőnek tartották, hogy Leclerc azonnal bocsánatot kért. A felügyelők, miközben tudomásul veszik, hogy a pilóta bűnbánó magatartása arra a következtetésre jutott, hogy szabálysértés történt, és büntetés jár. A felügyelők úgy vélik, hogy ez a jogsértés nem érte el a legutóbbi esettel azonos szintet, ezért úgy döntöttek, hogy 10 000 eurós bírságot szabnak ki, és 5 000 eurót felfüggesztettek, amíg 12 hónapon belül nem ismétlődik meg.”
Amint Leclerc rájött a hibájára, azt mondta: „Sajnálom! Ó, ne! Ó, ne! Nem akarok csatlakozni Maxhez”, miközben idegesen nevetett, ami úgy tűnik, a legfontosabb különbség a két pilóta között.